Tisková zpráva ke Hře o přežití

17.12.2016 12:47

Besedárium učí děti základům přírodovědy a vlastivědy pomocí Minecraftu.

 

Minecraft je fenomén, který okouzlil nejedno hráčské srdce. Od prvotní podoby se hra rozvinula do nejrůznějších detailů a na mezinárodních serverech se setkávají hráči z celého světa. Právě této univerzálnosti se rozhodl využít projekt Besedárium (www.besedarium.cz), který od začátku školního roku 2016/2017 ve školách realizuje zábavná setkání s Minecraftem nejen o Minecraftu.

„Máme zkušenost, že o Minecraftu si děti vydrží povídat celé hodiny. Proto jsme tuto hru využili jako rámec interaktivního vzdělávacího programu s názvem Hra o přežití, pomocí kterého dětem vysvětlujeme rozdíly mezi hrou a skutečností z hlediska přírodovědy a vlastivědy. Rozebíráme biomy, typy půdy i druhy hospodářských zvířat a plodin. Děti jsou tématem pohlcené. A vůbec jim nevadí, že během programu probíráme látku, která pro ně není příliš zajímavá,“ říká autorka programu Veronika Krištofová.

Dvouhodinový program si klade za cíl zábavnou formou a jazykem populární hry přiblížit dětem ze 3. a 4. tříd virtuální svět a uvést jej do souvislostí s realitou. Pracuje s originálními pracovními listy, využívá prvky dramatizace a hry.

„Abychom takový program mohli postavit, museli jsme se nejdřív naučit Minecraft hrát. Museli jsme poznat herní prostředí, poznat oblíbené hráče, naučit se mluvit jazykem hry. Prozkoumali jsme některé servery a vyzkoušeli tolik oblíbené minihry, abychom některé z nich mohli naživo zařadit do programu. A v neposlední řadě jsme museli ručně nabarvit přes pět set dřevěných kostiček, které s dětmi během programu využíváme,“ dodává Veronika Krištofová

Reakce na program jsou pozitivní nejen z řad dětí, ale i z řad učitelů, kteří mají možnost pochopit základní principy hry, kterou děti tráví tolik času. „Zejména oceňuji kamarádský a přátelský postoj k dětem a také bezprostřední reakce na dotazy dětí,“ dodává k programu učitelka ze ZŠ Brána jazyků v Praze Markéta Kopřivová.

„Samozřejmě, že se děti snažíme upozornit na to, že trávit hodně času u počítače není správné,“ říká Veronika Krištofová. Proto dětem spiklenecky radí, že pokud například chtějí postavit stavbu, která v Minecraftu ještě nebyla, najdou tu nejlepší inspiraci venku, kde jí ostatní hráči nehledají.