Ivana Hessová

Lektorka

Ivana Hessová (*1962) je lektorka, režisérka, choreografka, tanečnice a herečka. Narozena ve Volarech na Šumavě u německých hranic, kde u gramofonu s písněmi Hany Hegerové, Marty Kubišové a Pavla Bobka snila své sny o divadle a cestování do velkých dálek. Sny se splnily.

Studovala střední pedagogickou školu v Prachaticích a je absolventkou Katedry loutkářství DAMU v Praze.

1987 zakládá se spolužáky divadlo TUJÚ. Soubor vystupuje na nezapomenutelné Divadelní pouti na Střeleckém ostrově, v tuzemských divadlech i v zahraničí (Dánsko, Rakousko, Mexiko, New York, Polsko).

V letech 1992-1996 žije ve Švýcarsku, kde pracuje v divadle Montreurs d´Images a účastní se v jeho mobilním divadle šapitó mnoha projektů. Studuje v Ženevě pohybové a taneční techniky japonské aikido, moderní výrazový tanec a především indický tanec kathak.

Od roku 1997 jezdí pravidelně studovat kathak k indickým mistrům tance (Benares, Bangalore, Kalkata). Později zakládá hudebně taneční skupinu DAMARU, která vystupuje na mnoha festivalech doma i v zahraničí(mj. FF Karlovy Vary, Alternativa a Etno Brno, Jeden svět, Febiofest, Ferrara mezinárodní festival Itálie). Spolupracuje s vynikajícími indickými umělci (Sandip Mallick, Amit Chatterjee).

V roce 1997 se podílí na programové a umělecké skladbě experimentálního prostoru ROXY (romské projekty mj.festival Khamoro, slavnosti, výtvarné happeningy).

Spolupracuje s mnoha pražskými divadly (Divadlo Komedie, Strašnické divadlo, Archa Praha, Divadlo Kampa), jako herečka a tanečnice se účastní představení "Smell" na Pražském quadrenniale. Vyučuje kathak na Konzervatoři J.Ježka v rámci divadelní sekce pod vedením Jaroslava Duška. Pořádá taneční workshopy (Praha, Kapucínský klášter Mnichovo Hradiště).

Od roku 1998 pracuje ve Studiu Citadela, kde vytváří choreografie pro představení Bohnické divadelní společnosti, zakládá divadelní soubor Děti de la citá a taneční školu Kathak pro děti i dospělé (aktivně spolupracuje s Indickou ambasádou). Jako režisérka, tanečnice a herečka zde realizuje taneční a divadelní představení Indická inspirace, For Phoolan, Cikánská suita, Chci abych chtěla žít.

Od roku 2000 s divadélky Žlutý kopec, Kasperle, Liberta, Divadlo Ančí a Fančí, Rozmarýn hraje představení pro děti i dospělé v divadlech, kulturních centrech, festivalech, městských akcích, v MŠ a ZŠ. Pořáda školní výlety pro děti na zámku Mnichovo Hradiště (prohlídka -divadlo - výtvarná dilna).

V roce 2022 spolupracuje se Společností pro kreativitu ve vzdělávání jako lektorka

v ZŠ Na Beránku.

Mluví francouzsky a anglicky. Hraje na akordeon a ukulele.

Má ráda život a miluje dceru Anežku a vnučku Justýnku.