Jana Komárková

Výtvarnice

Studijním oborem Jany Komárkové (*1964) a původní profesí byla ložisková geologie, ale zájem o umění ji přivedl ke studiu propagačního výtvarnictví v Ostravě. Zpočátku pracovala v grafickém studiu, ale zároveň se věnovala volné tvorbě, účastnila se výstav v Praze, Berlíně či Rotterdamu. 

V roce 1993 zvítězila v mezinárodní soutěži Illustrators of the Future Contest v Los Angeles a od té doby se věnuje téměř výhradě knižní ilustraci. V Česku spolupracovala s nakladatelstvími Brokilon, Grada, Otto a pravděpodobně nejznámější jsou její ilustrace v knihách A. Sapkowského, které překládal její manžel Stanislav Komárek a vydává nakladatelství Leonardo. 

Dlouhodobě pracuje pro berlínské nakladatelství Schwarzkopf & Schwarzkopf, v němž vyšlo cca 100 titulů s jejími ilustracemi nebo obálkami. V Německu realizovala další práce pro nakladatelství Eden Books a spolupracuje volně s konkrétními německými spisovateli. Ilustruje publikace různých literárních žánrů, ale srdcová záležitost je tvorba pro děti. 

Velmi ráda se účastní také na tvorbě grafiky pro edukační deskové hry s týmem autorů.