Martin Zhouf

Výtvarník a grafik

Martin Zhouf (*1962) vystudoval Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, od roku 1992 žije s manželkou Ludmilou v Černošicích. Má dvě dcery, Silvii a Dagmar, obě již žijí mimo domov. V letech 1985 - 1990 působil jako učitel výtvarné výchovy na základní škole. Poté nastoupil na dráhu samostatného výtvarníka. Spolu s M. Pecákem a V. Návratem založil výtvarnou skupinu ProArt, se kterou opakovaně vystavuje. Má za sebou dlouhou řadu společných i samostatných výstav po celé republice i v zahraničí. Je též členem Unie výtvarných umělců, Syndikátu výtvarných umělců a Syndikátů autorů fantastiky

V letech 1991 a 1992 získal ocenění čtenářské ankety IKARIE za nejlepší scifi ilustraci. Rovněž je držitelem ceny Objev roku 92 na Euroconu ve francouzském Fayence za obálku časopisu Ikarie. Jeho dílo je známo z obálek knih Ondřeje Neffa, pro něhož od roku 1988 až do nedávné minulosti působil jako dvorní ilustrátor. 

Od roku 1990 též ilustroval knihy Dicka Francise pro nakladatelství Olympia (přes 40 obálek). Celkem však graficky upravil nebo ilustroval více než 500 knih pro různá nakladatelství (Albatros, Brána, Deus, Plejáda, Poutník a řady dalších).   

Příležitostně spolupracoval na filmech (Nexus, Saxana, Dune), muzikálech (Kleopatra, Rebelové), počítačových hrách

(Skeldal I a II) a v neposlední řadě se věnoval tvorbě hudebních obalů českých a slovenských interpretů (přes 300 titulů, v poslední době obaly na CD skupin Kabát, Wanastowi Vjecy, Kamelot a pod.). 

V současnosti spolupracuje s řadou knižních nakladatelství a v poslední době se také ve větší míře vrací k volné tvorbě, kde se mimo jiné i snaží zúročit svojí dlouholetou ilustrátorskou praxi. 

Jeho nejoblíbenější technika, kterou pracuje, je airbrush (americká retuš) kombinovaná případně s malbou akrylovými barvami a kresbou. Nevyhýbá se ani volné tvorbě na počítači, kde na tabletu pomocí grafických a malovacích programů vytváří své obrazy.